Wolontariat w rewitalizacji [podsumowanie]

Wolontariat w rewitalizacji [podsumowanie]

Nowy Rok to również czas podsumowań wspaniałych inicjatyw, które podejmowaliśmy w ostatnich czasach. Dwa lata temu rozpoczęła się nasza przygoda, która właśnie się zakończyła. To była szalona podróż pełna wspaniałych chwil, których nigdy nie zapomnimy i zostaną one z nami na zawsze!

A mowa oczywiście o naszych działaniach w ramach „Wolontariat w Rewitalizacji” Każdy z czterech etapów tego Zamówienia nauczył nas czegoś innego i dał nam niesamowitą satysfakcję z pracy na rzecz drugiego człowieka. W ramach działań informacyjnych zorganizowaliśmy wspólnie aż 28 spotkań, podczas których opowiadaliśmy o idei wolontariatu i marzeniach, aby zrealizować go na obszarach rewitalizowanych. Były też spotkania upowszechniające podczas, których szukaliśmy organizacji, które chciałyby dołączyć do naszej bazy funkcji społecznych, abyśmy mogli dostosować rodzaj wolontariatu do potrzeb kandydatów.

Dzięki wszystkim naszym działaniom udało się znaleźć aż 127-miu kandydatów na wolontariuszy, którzy po rozmowach z naszymi koordynatorami zostali skierowani na szkolenia podstawowe i 53 osoby, które były zainteresowane szkoleniem dla koordynatorów wolontariatu.

Szkolenia podstawowe to był istny szał! Było ich aż 14 edycji, a wszystkich wolontariuszy, którzy wzięli w nich udział było aż 107- to ogromna liczba, która niesamowicie nas cieszy! W ramach tych szkoleń wolontariusze poznali ogólne zasady działania wolontariatu włączając w to sprawy formalno- prawne, czy tematy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pomogliśmy im odkryć ich potencjał oraz staraliśmy się jak najlepiej potrafimy przygotować na pierwsze zderzenie z wolontariatem w placówkach. Następnym przystankiem były szkolenia profilowane realizowane w Fundacji FERSO, które przygotowywały wolontariuszy na działanie w organizacji o określonym profilu wsparcia. Zorganizowano 16 szkoleń dla łącznie 96-uczestników! Wolontariusze mogli skorzystać ze szkoleń o charakterze animacyjnym, pedagogicznym, senioralnym, czy wspierające pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu nasi wolontariusze byli gotowi na wiele sytuacji wchodząc w etap wdrażania wolontariatu.

W szkoleniach dla koordynatorów wolontariatu wzięło udział aż 67 osób – to również był dla nas ważny moment, który decydował o tym, jak będzie funkcjonował wolontariat w nowopowstałych miejscach i w tych już działających!

No i to co kochaliśmy najbardziej!!!!

Do wdrażania wolontariatu zostało zarekomendowanych 85-ciu wolontariuszy i 30 podmiotów. Finalnie porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich podpisały 73 osoby, które podjęły współpracę z 27-ma jednostkami (przepracowując min. 10 h). Efektem zadania jest przepracowanie przez wolontariuszy społecznie łącznie 862 h na rzecz wybranych funkcji społecznych i w preferowanej formie. Wielu wolontariuszy realizuje wolontariat dalej do tej pory!

A pamiętacie o Wolontariacie Sąsiedzkim? To była stosunkowo nowa forma wolontariatu jednak przypadło ona wszystkim bardzo do gustu i zadziało się dzięki niej wiele pięknych inicjatyw!!! Zorganizowano 10 spotkań propagujących ideę wolontariatu, spotkania zorganizowano w podmiotach przy, których działał wolontariat sąsiedzki, a były to Biblioteki Miejskie, np. przy ul. Gdańskiej 8, czy w Bibliotece Odyseja, a w spotkaniach wzięło udział ponad 40 osób. W dalszym etapie zrekrutowano Ambasadorów Wolontariatu Sąsiedzkiego, a było ich łącznie aż 36! To oni organizowali różnego rodzaju warsztaty, czy akcje podwórkowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ramach Zamówienia pozyskano aż 69 Wolontariuszy Sąsiedzkich, którzy działali na rzecz lokalnej społeczności z wielkim zaangażowaniem zmieniając rzeczywistość na lepsze! To wszystko zasługa Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS

W ramach działań edukacyjno-kulturalnych została stworzona Akademia Młodego Wolontariusza skierowana do uczniów szkół podstawowych dzięki, której idea wolontariatu została przybliżona najmłodszym! Organizowano quizy o wolontariacie, gry podwórkowe czy pikniki. We wszystkich działaniach Akademii Młodego Wolontariusza wzięło udział ponad 100-uczniów, co pokazuje jak duży potencjał jest w tej grupie docelowej.

Dziękujemy za to wszystko przede wszystkim Wam drodzy Wolontariusze! Ale ściskamy też mocno naszych partnerów, z którymi przez ten cały okres realizowaliśmy to Zamówienie w ramach konsorcjum! Bez Was to by się nie udało 🙂 Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO, Fundacja Strefa.

Ze starym rokiem żegnamy się z Rewitalizacją, ale mamy nadzieję, że nie na długo! Życzymy wszystkim szczęśliwego nowego roku! Wszelkiej pomyślności i siły do działania.

Damian Szymański

Usługi polegające na upowszechnianiu, organizacji i obsłudze wolontariatu wspomagającego oraz koordynacji działań pod kątem rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych na obszarze rewitalizacji w szczególności w projektach 1, 4, 7, 8 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (ROCŁ) są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 i realizowane w terminie 18.11.2021-18.12.2023 przez konsorcjum: Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin „Pomost”, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS”, Fundacja Strefa” oraz Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO na zlecenie Miasta Łodzi.

Działanie realizowane jest w ramach projektów: „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami: Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” – WND-RPLD.06.03.03-10-0002/17; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” WND-RPLD.06.03.03-10-0001/17; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” WND-RPLD.06.03.03-10-0004/17; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” – WND-RPLD.06.03.03-10-0003/17.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *