Aktywizacja osób chorujących psychicznie poprzez wolontariat [podsumowanie projektu]

Aktywizacja osób chorujących psychicznie poprzez wolontariat [podsumowanie projektu]

Wszystko, co dobre, szybko się kończy … Nie inaczej było z naszym kolejnym projektem pn. „Aktywizacja osób chorujących psychicznie”, który realizowaliśmy w terminie 01.10.2021 – 30.09.2023 r.

Zadaniem programu było wdrożenie osób chorujących psychicznie w woj. łódzkim do pełnienia roli wolontariuszy oraz włączenie ich w wolontariat w obszarze pomocy społecznej. W tym celu zostali odpowiednio przeszkoleni i przygotowani oraz otrzymali indywidualne wsparcie specjalistów i asystentów, którzy wspierali ich w podjęciu wolontariatu długoterminowego oraz towarzyszyli w trakcie ich pracy. Do projektu zgłosiło się aż 27 osób, a 23 z nich podjęło współpracę z 6-ma placówkami.

Przez okres 18-tu miesięcy działali oni w wybranych organizacjach i instytucjach (Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA – Grupa Kotylion, Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego, Dzienny Dom Pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze”, Fundacja „Happy Kids”, Fundacja „Labore Simul”) i wykonywali świadczenia, zgodnie z własnymi możliwościami, predyspozycjami, zainteresowaniami oraz odpowiednią intensywnością. Wspólnie przepracowali społecznie prawie 900 godzin!!!

Zrównano beneficjenci-wolontariusze, jak i korzystający z ich usług zostali uprzednio odpowiednio przygotowani i przeszkoleni z zakresu wykonywanych świadczeń. Dla wolontariuszy zorganizowano 12-to godzinne szkolenie, składające się z III modułów („Wolontariat w pierwszych krokach”, „Mam prawo wiedzieć”, „Warto rozmawiać”), natomiast dla przedstawicieli podmiotów – 12-to godzinne II modułowe szkolenie („Zarządzanie wolontariatem”, „Otwarty dialog”) z zakresu organizacji i realizacji wolontariatu.

Dzięki kompleksowym działaniom udało się wzmocnić aktywność społeczną wśród uczestników zadania oraz wzmocnić ich kompetencje, co zostało przedstawione w badaniach ewaluacyjnych oraz spotkaniu podsumowującym. Bowiem, w dn. 25. września zespół projektowy spotkał się z uczestnikami (wolontariuszami i koordynatorami), aby podziękować wszystkim za zaangażowanie i wkład pracy w projekt. Nie zabrakło prezentacji oraz podcastów, które zostały przygotowane w wersji analogowej i filmowej – można było poznać odczucia uczestników, wyzwania oraz plany na przyszłość. Po spotkaniu nie zabrakło wspólnych rozmów, refleksji oraz łez wzruszenia ….

Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie i jestem dumny, iż mogłem koordynować tak wartościowy projekt. Trzymam kciuki za naszych bohaterów i liczę na dalszą kooperację w ramach standardowej oferty RCW „Centerko”. A wszystkich zachęcam do zapoznania się z wytworami naszej wspólnej pracy, zamieszonymi na stronie projektu tutaj

Mariusz Kołodziejski

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *