koordynatorzy wolontariatu w Korpusie Solidarności

koordynatorzy wolontariatu w Korpusie Solidarności

W ramach działań rozwijających dla koordynatorów zrealizowaliśmy szereg inicjatyw, których celem było wzmocnienie potencjału osób zarządzających i współpracujących z wolontariuszami.

Wyzwaniem, któremu chcieliśmy sprostać były potrzeby środowiska koordynatorów wynikające z konieczności radzenia sobie nadal w warunkach pandemii, obostrzeń i motywowania ochotników w zmieniających się i nieprzewidywalnych okolicznościach. Problemem, który okazał się istotny i często komunikowany była również automotywacja koordynatorów oraz potrzeba kreatywnych, nowych metod współpracy z wolontariuszami.

Poradnictwo dla koordynatorów prowadzone w formie stacjonarnej oraz online skupiało się głównie wokół tematów twórczych metod pracy oraz budowania zaangażowania wolontariuszy. Także podstawowe aspekty prawne współpracy z wolontariuszami było przedmiotem poruszanym podczas sesji doradczych oraz szkoleń. Edukację prowadziliśmy poprzez szkolenie podstawowe „ABC Wolontariatu dla koordynatorów”, które odbyło się w formule online w dniach 23-24.09.2021. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji angażujących wolontariuszy do swoich projektów, akcji, inicjatyw w sferze kultury, pomocy społecznej, zdrowia, edukacji. Dawka wiedzy oraz praca w grupach i wymiana doświadczeń pomogły osobom uczestniczącym nabrać pewności w planowaniu współpracy z ochotnikami i nowych metod rekrutacji oraz motywowania zdalnego.

Pogłębieniem doświadczenia były 4 działania rozwijające w formule online, które zaproponowaliśmy w okresie grudniowym, aby jeszcze bardziej pokreślić istotę święta wolontariatu, czyli Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Pierwsze szkolenie to ukłon w stronę rzeszy koordynatorów inicjujących lub prowadzących działania z wolontariuszami w szkołach. „Szkolny Klub Wolontariusza na medal”, to szkolenie online (01.12.2021), prowadzone przez doświadczonego pedagoga, wieloletnią koordynatorkę szkolnego wolontariatu w Skierniewicach p. Monikę Klepaczko – Gorczycę, które zainspirowało nauczycieli i wychowawców do innowacyjnych rozwiązań w sferze wolontariatu szkolnego oraz usystematyzowało wiedzę na temat dokumentacji niezbędnej przy tego typu działaniach. Kolejne szkolenie to wyjątkowa, bo onlinowa wizyta studyjna pod nazwą „Praktyka czyni mistrza”, która odbyła się 02.12.2021 r. Gospodynią wizyty była członkini Zarządu Fundacji Przytul Kota, p. Joanna Czyżycka, która opowiadała o możliwościach wykorzystania narzędzi technologicznych do planowania pracy i komunikacji z wolontariuszami. Chętnie dzieliła się doświadczeniami Fundacji i pokazywała „od kuchni” zarządzanie pracą wolontariuszy poprzez internet, platformy koordynatorów i social media. Spotkaniem poszerzającym umiejętności koordynatorów z zakresu wzmacniania wolontariuszy i dbania o ich rozwój zarówno indywidualny jak i zespołowy było trzecie szkolenie, które odbyło się 07.12.2021 i nosiło tytuł „Wolontariacki coaching”. Podczas szkolenia koordynatorzy rozmawiali o narzędziach, które podnoszą jakość ich współpracy z ochotnikami, zarówno tych które na co dzień wykorzystują, choć często w spontanicznej wersji, jak i tych, których jeszcze nie używali tj. praca z metaforą, szok kartezjański, koło kompetencji.

Ostatnim działaniem był niezwykły – autorski wykład motywacyjny Jaśka Meli pt. „Niemożliwe to tylko wymówka – jak przekraczać własne granice”, który odbył się 14.12.2021 r. Znany podróżnik, społecznik i mówca motywacyjny dzielił się swoim doświadczeniem z aktywności wolontarystycznej i podkreślał wagę uważności, akceptującej obecności we wspieraniu innych. Opowiadał również o tym jaką pomoc otrzymał wtedy gdy w jego życiu było trudno oraz o tym, co pomaga mu inspirować się i działać w codziennym życiu. Spotkanie z Jaśkiem było dla koordynatorów cenną lekcją o wartościach i możliwościach zaangażowania się w wolontariat, pomimo trudności i ograniczeń.

Prócz wyżej wymienionych form, nasi koordynatorzy mieli możliwość udziału w debatach wolontariackich nt. wolontariatu w sferze kultury i sztuki oraz konkursie na koordynatora roku 🙂

Wszystkim osobom uczestniczącym w naszych działaniach serdecznie dziękujemy za obecność, zaangażowanie i chęć wymiany poglądów. Koordynatorom i koordynatorkom niezmiennie życzymy powodzenia w komunikacji i zarządzaniu wolontariuszami i zapraszamy do dalszej współpracy z nami 🙂

Magdalena Korczyk-Waszak

Wsparcie dla koordynatorów wolontariatu dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *