Podręcznik „Do dzieła!” już dostępny

Podręcznik „Do dzieła!” już dostępny

Z przyjemnością informujemy, że od lutego dostępna jest nasza najnowsza publikacja pn. „Do dzieła!”, opisująca praktyczne zastosowanie Modelu Kompetencyjnego Wolontariatu wobec grupy osób z niepełnosprawnościami z uszkodzeniami i chorobami wzroku lub słuchu.

Publikacja stanowi zbiór posegregowanych informacji i narzędzi, przydatnych w procesie aktywizacji zawodowej osób z ww. deficytami. Powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu ekspertów oraz Zespołu roboczego w ramach projektu „Kompetencyjny model wolontariatu. Wolontariat pierwszym krokiem na rynek pracy” w okresie sierpień 2017 – styczeń 2018. Skierowana jest przede wszystkim do kadry zarządzającej oraz zajmującej się rekrutowaniem i zatrudnianiem osób na poszczególne stanowiska pracy.

Publikacja może być przydatna również dla terapeutów, psychologów, pedagogów i in. specjalistów, którzy pracują na co dzień z osobami z niepełnościami z uszkodzeniem narządu wzroku lub słuchu i chcieliby poszerzyć swój wachlarz oddziaływań o wolontariat. Wolontariat, obok terapii zajęciowej, rehabilitacji, czy organizacji czasu wolnego posiada szereg walorów terapeutycznych, świetnie uzupełniając zadania trenera pracy, czy animatora zawodowego. Dodatkowo, z opracowanych rozwiązań mogą korzystać koordynatorzy wolontariatu, którzy rekrutują do swoich podmiotów wolontariuszy i zarządzają ich pracą. Dzięki praktycznym poradom i załączonym dokumentom, nauczą się, w jaki sposób można zaaranżować przestrzeń dla wolontariuszy z ww. dysfunkcjami i efektywne z nimi współpracować.

Publikacja składa się z III rozdziałów, zawierających użyteczne informacje przydatne dla przyszłych użytkowników. Pierwsze dwa rozdziały mają charakter teoretyczny i przedstawiają podstawowe informacje z zakresu wolontariatu oraz funkcjonowania osób z uszkodzeniami wzroku i słuchu. Autorzy sygnalizują w nich kluczowe zagadnienia i elementy, na które warto zwrócić uwagę (nie wnikając w szczegółowe opisy). Dodatkowe wskazówki i wiadomości zamieszone są w odnośnikach i ramkach, mając na uwadze użytkowników, którzy odczują chęć poszerzenia wiedzy z zakresu problematyki przedmiotu. III rozdział to część praktyczna, która w założeniu ma pomóc przyszłym pracodawcom w przygotowaniu stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością z uszkodzeniem wzroku lub słuchu. Na końcu publikacji załączono również aneksy z wzorami formularzy, druków i dokumentów, które mogą okazać się pomocne i przydatne we wdrażaniu nowych rozwiązań oraz opisy sylwetek wolontariuszy, którzy wzięli udział w procesie testowania i są świetnym dowodem na powodzenie tej formy aktywizacji.

Publikację można zamówić bezpłatnie, wypełniając ankietę dostępną tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *