CO-CAPTAIN

CO-CAPTAIN

W dn. 15.-24.01. br. uczestniczyłem w spotkaniach grup focusowych w ramach projektu CO-CAPTAIN, realizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Stowarzyszeniu „Pomost”.

Jego celem jest polska adaptacja tzw. Modelu Nawigacji Pacjenta, koncentrującego się na pierwotnej profilaktyce onkologicznej, aby dzięki opracowanym praktykom prowadzić i wspierać osoby z problemami zdrowia psychicznego w systemie opieki zdrowotnej. Projekt odnosi się do wzmocnienia koordynacji i ciągłości opieki poprzez przyjęcie PNM w systemie ochrony zdrowia psychicznego, co jest kluczowym krokiem w kierunku zapewnienia wysokiej jakości usług medycznych w Europie.

Spotkania składały się z trzech sesji prowadzących do dostosowania PNM do pierwotnej profilaktyki onkologicznej i opracowania strategii wdrażania go do sytemu opieki zdrowotnej:

  • spotkanie 1: przedstawienie założeń projektu CO-CAPTAIN i planu spotkań, kontrakt grupowy, prezentacja wniosków z wcześniejszego etapu projektu, prezentacja założeń PNM i polskich programów zapobiegania nowotworom, rozmowa o dostosowaniu PNM do potrzeb osób z doświadczeniem chorowania na zaburzenia psychiczne.
  • spotkanie 2: podsumowanie wniosków z pierwszego spotkania, bariery i zasoby związane z wdrożeniem PNM, koordynacja PNM z innymi usługami, wspólne opracowanie ogólnych celów i założeń oraz przebiegu wdrożenia PNM do podstawowej opieki zdrowotnej, opracowanie koncepcji roli, kompetencji i superwizji Nawigatorów, strategie ewaluacji wdrażania PNM.
  • spotkanie 3: podsumowanie wniosków z drugiego spotkania, prezentacja propozycji schematu PNM po uwzględnieniu ustaleń z poprzednich spotkań, dalsza dyskusja nad kształtem modelu PN, akceptacja wspólnych wniosków.

Udział w przedsięwzięciu pozwolił mi na przeżycie nowego doświadczenia oraz możliwość podzielenia się dotychczasową wiedzą z zakresu poruszanej tematyki, a także poznania ciekawych osób i ich historii. Bardzo dziękuję za zaproszenie do prac grup focusowych i z niecierpliwością oczekuję na pierwsze wyniki badań.

Mariusz Kołodziejski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *