Debata wolontariacka [zaproszenie]

Debata wolontariacka [zaproszenie]

Ostatnie czasy doświadczyły nas w wiele nieoczekiwanych i trudnych wydarzeń losowych. Wymagały one szybkiej reakcji, dostosowania się do sytuacji oraz stanowiły bodziec działania. Stały się one również wyzwaniem dla wolontariatu.

Zryw społeczny, inicjatywa, pomoc sąsiedzka … tak w skrócie można opisać społeczne zaangażowanie, które towarzyszy nam już od dwóch lat. Ale, czy nadal jest to wolontariat, czy nowa odsłona ochotniczej pracy na rzecz innych?

Nad tym będziemy zastanawiać się podczas debaty wolontariackiej pn. „Barwy wolontariatu” – jak zmienia się wolontariat w trudnych czasach?, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” oraz Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

Debata odbędzie się w dn. 18.05 br. o godz. 13.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83 z udziałem ekspertów, którzy pomogą nam odpowiedzieć na pytania:

  • jak angażujemy się w trudnych czasach?
  • jak zmienił się wolontariat w obliczu pandemii?
  • czym jest wolontariat sąsiedzki?
  • jak mieszkańcy Łodzi angażują się w działania społeczne?
  • jak wygląda wolontariat na obszarach rewitalizowanych?

W roli naszych gości i ekspertów zasiądą:

  • Michał Rulski – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, absolwent politologii oraz europeistyki na Uniwersytecie Łódzkim, doktor nauk społecznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Był komentatorem i dziennikarzem lokalnych portali informacyjnych oraz regionalnego oddziału Telewizji Polskiej. Ponadto, pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  • Agata Kobylińska – p.o. zastępcy Dyrektora Biura Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi. Pedagożka, działaczka ruchów kobiecych, edukatorka, autorka projektów edukacyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała także jako nauczycielka i przez 8 lat była związana z edukacją przedszkolną.
  • Mariusz Granosik – pedagog społeczny, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe: partycypacyjne badania aktywizujące, praca ze społecznością lokalną, demokratyzacja przestrzeni społecznej, praca socjalna, praca z młodzieżą, rewitalizacja łódzkich podwórek. Doświadczenia praktyczne w Domu Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Klubie Młodzieżowym.
  • Patrycja Szczepańska – psycholożka, socjoterapeutka, animatorka wolontariatu w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Aktualnie związana ze Stowarzyszeniem na Drodze Ekspresji w Sopocie, gdzie jest specjalistką w projekcie dedykowanym seniorom: „Wolontariat Sąsiedzki – wsparcie sopockich seniorów”. Angażuje się także w działania Stowarzyszenia w kierunku podnoszenia świadomości społecznej na temat osób chorujących psychicznie i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji.

Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i opinii oraz inspiracji, które pomogą usystematyzować wiedzę i przekuć ją w konkretne działania.

Debatę poprowadzi Jolanta Woźnicka – sekretarz Centrum OPUS, moderatorka Lokalnej Koalicji Wolontariatu Programu Korpus Solidarności

Warunkiem udziału jest wypełnienie do dn. 15.05.2022 r. formularza zgłoszeniowego dostępnego tutaj

oraz rejestracja w Systemie Obsługi Wolontariatu

UWAGA!!!! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!!!

Osoby zakwalifikowane otrzymają potwierdzenie udziału w debacie drogą mailową.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z koordynatorem debaty, p. Sewerynem Obałką (seweryn@centerko.org)

harmonogram debaty wolontariackiej


Debata wolontariacka dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *