Wolontariat w rytmie hip-hop II [podsumowanie]

Wolontariat w rytmie hip-hop II [podsumowanie]

Yoł Yoł Seniorzy – grupa wybitna, nieprawdopodobna, niespotykana. Tak własnie mogę w jednym zdaniu opisać tą grupę dorosłych ludzi, których pochłonął taniec hip-hop.

Projekt „Wolontariat w rytmie hip-hop II”, współfinansowany ze środków Fundacji PKO trwał od stycznia do czerwca. W tym czasie nasi dzielni seniorzy trenowali co każdy piątek od 11:00 do 13:00 w Siedzibie Stowarzyszenia POMOST, a później w salach szkoły tańca Urban Dance Zone w Łodzi. Przez ten czas Yoł Yoł’y ćwiczyli nowe kroki taneczne oraz uczyli się choreografii na drugą połowę sezonu, aby wystąpić na lokalnych wydarzeniach m. in. Łódzkich Senioraliach.

Wieści o szalonej grupie seniorów szybko rozniosły się po mieście i całej Polsce. Przyjeżdżały do nas telewizje, radia, gazety, aby przeprowadzić wywiad z bohaterami, czyli moimi seniorami oraz, aby stworzyć materiał, który pokazuję starszych ludzi w młodym świetle.

Były momenty, kiedy to tydzień w tydzień byliśmy w wirze padających reflektorów oraz udzielaliśmy wywiadów. Yoł Yoł Seniorzy odbili się tak szerokim echem w mediach, że sami przedstawiciele „Dzień Dobry TVN” zadzwonili do nas z prośbą o przyjazd do studia w Warszawie, aby udzielić wywiadu i zatańczyć w programie.

Niestety, w marcu wybuchła epidemia, związana z koronawirusem, co pokrzyżowało nam plany na cały sezon. Byliśmy zmuszeni zrezygnować z prowadzenia zajęć stacjonarnych ze względu na wprowadzone obostrzenia, natomiast nie powstrzymało nas to od trenowania.

Na naszej grupie na facebook’u „Wolontariat w rytmie hip-hop” organizowaliśmy co piątek o godzinie 11:00 Live Stream pt. Hip-Hop z Sewiem, do której mogli dołączyć wszyscy uczestnicy i w ten sposób zdalnie trenowaliśmy.

Pod koniec maja pojawiły się wieści o możliwości powrotu na salę, zaczęliśmy poczynić przygotowania. Kiedy wróciliśmy do zajęć stacjonarnych to, ku mojemu zaskoczeniu, większość osób się stawiła już pierwszego dnia, co mnie bardzo ucieszyło i pokazało, że naprawdę im na tych zajęciach zależy.

Występów żadnych nie udało się zrealizować, natomiast wpadłem na pomysł, że warto mieć pamiątkę z tej przygody i pokazać, że mamy się dobrze – zaproponowałem nagranie klipu tanecznego. W ostatni piątek projektu udaliśmy się do Bramy Miasta, gdzie pod okiem profesjonalnego kamerzysty stworzyliśmy swój własny klip, który pozostanie wspaniałym świadectwem tego, że senior nie znaczy nudny, stereotypowy i zmęczony, wręcz przeciwnie – senior nie raz jeszcze Cię może zaskoczyć … 😉 Dowodem na to jest wyróżnienie w plebiscycie Punkt dla Łodzi oraz nominacja w akcji „Pokaż Talent”.

Relacje z projektu możecie podziwiać w mediach i programach: Dzień Dobry TVN, Budzi Się Ludzi TVP Łódź, Fakt 24 facebook, Fakt 24 gazeta, To teraz, Hip Hop Nigdy Stop, Alteia, Co jest grane w Łodzi? TV Toya.

Bardzo chcielibyśmy podziękować naszej opiekunce projektu, Katarzynie Mysłowskiej za wsparcie i miłe słowa oraz Sarze Kozłowskiej za zorganizowanie i przeprowadzenie dodatkowych warsztatów z zakresu pracy z ciałem dla naszych podopiecznych. Liczymy na dalszą współpracę oraz kontynuację projektu w nowym sezonie 🙂 Jeśli chcecie, abyśmy się rozwijali i zabierali seniorów w taneczną podróż, wspierajcie nas na Patronite. Każda złotówka to dodatkowy trening i działanie naszych wolontariuszy 60+ 🙂

Seweryn Obałka


Projekt „Wolontariat w rytmie hip-hop II – warsztaty taneczne dla seniorów wolontariuszy” współfinansowany jest z darowizny Fundacji PKO oraz zbiórki pieniędzy na Facebook i realizowany w terminie 10.01.-26.06.2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *