DEBATA I PROJEKCJA FILMOWA „WOLONTARIAT – O POTRZEBIE WSPÓLNOTY”

DEBATA I PROJEKCJA FILMOWA  „WOLONTARIAT – O POTRZEBIE WSPÓLNOTY”

Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” zaprasza wszystkie osoby, którym bliska jest idea wolontariatu i zaangażowania społecznego na debatę, która odbędzie się 25 listopada w godzinach 17-20.00 oraz na projekcję dokumentu „Pogawędki o drzewach to zbrodnia”, połączoną z dyskusją 3 grudnia w godz. 17-20.00. Oba wydarzenia odbędą się w kinie BODO w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 nr 78/80, pod hasłem „Wolontariat – o potrzebie wspólnoty”.

Podczas debaty rozmawiać będziemy o potrzebie wspólnoty i wolontariacie oraz o tym, jak te dwa pojęcia łączą się ze sobą. Przyjrzymy się szczególnie wolontariatowi pomocowemu – bezpośredniej pracy z drugim potrzebującym człowiekiem oraz hospicyjnemu – towarzyszeniu w chorobie i w procesie umierania. Będziemy eksplorować temat zaangażowania społecznego i relacji międzyludzkich w kontekście pierwotnej potrzeby bycia we wspólnocie:

  • Czy towarzyszenie i wspieranie innych w trudnych momentach życia jest naturalną potrzebą każdego człowieka?
  • Na ile pomaganie i chęć społecznego zaangażowania potrzebuje rozgłosu, promocji i sformalizowania?
  • Jak to, co było naturalne dla pierwotnych społeczności ubraliśmy w ramy instytucji i wolontariatu?
  • Co to znaczy być społecznie zaangażowanym?
  • Po co nam zaangażowanie społeczne?
  • Czego tak naprawdę szukamy w wolontariacie?
  • Czy zinstytucjonalizowany wolontariat wspiera czy osłabia „ducha wspólnoty”?
  • Jak w dzisiejszym społeczeństwie w Polsce i na świecie ma się idea bycia we wspólnocie?
  • Czy poprzez zaangażowanie w wolontariat możemy czuć się częścią wspólnoty i, jak odkrywać wspólnotowość na nowo?

Spotkanie będzie miało charakter wspólnej dyskusji z elementami warsztatowymi. Tematowi przyglądać będziemy się z perspektywy własnego doświadczenia, z poziomu odczuć i przeżyć, nie z poziomu intelektualnych rozważań.
Dla uczestników debaty i projekcji przewidziane są materiały oraz drobny poczęstunek. Dla osób spoza Łodzi przewidziany jest zwrot kosztów dojazdu.

Wniosek do pobrania tutaj: zwrot kosztów dojazdu

3 grudnia zapraszamy na kontynuację naszych rozważań oraz projekcję dokumentu „Pogawędki o drzewach to zbrodnia”.
Rozmawiać będziemy o tym, co nas motywuje do wspólnego działania, jak trudne wydarzenia łączą ludzi i dają impuls do podejmowania działań na rzecz społeczności. Będziemy dalej eksplorować temat wspólnoty, wolontariatu, pomagania i zaangażowania. Więcej informacji o filmie znajdziesz tutaj

Zapraszamy do aktywnego udziału wszystkich mieszkańców woj. łódzkiego, którzy noszą w sobie podobne pytania.

Przyjdź, zabierz głos, poznaj opinie innych!

W debacie i dyskusji po filmie wezmą udział:

Małgorzata Latarska – inicjatorka i promotorka wolontariatu hospicyjnego oraz pomocowo-społecznego. Pedagożka, wieloletnia terapeutka osób z niepełnosprawnością intelektualną i koordynatorka wolontariatu w wielu łódzkich organizacjach pozarządowych. Od 20 lat rozwija ideę wolontariatu w województwie Łódzkim.

Andrzej Kuśmierczyk – psycholog, psychoterapeuta, trener, prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Wiedzy Psychologicznej Start. W ramach działalności stowarzyszenia prowadzi inspirujące spotkania dotyczące psychologii i ważnych tematów dla społeczności.

Wolontariusze wspierający działalność organizacji pozarządowych, instytucji pomocowych, instytucji kultury oraz realizujący projekty społeczne w województwie łódzkim.

Wydarzenia koordynuje i poprowadzi Małgorzata Michaluk – wieloletnia wolontariuszka i pracownik organizacji pozarządowych, zaangażowana w organizację i promocję wolontariatu. Absolwentka filozofii i pedagogiki specjalnej. Terapeutka wspierająca rodziny osób z autyzmem. Przez 5 miesięcy była wolontariuszką w nepalskim sierocińcu, wspierała akcje pomocowe dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Zainteresowana tematem psychologii międzykulturowej, budowania świadomych społeczności i wspólnoty.

Na oba wydarzenia zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego on-line, dostępnego tutaj 

W razie pytań, prosimy o kontakt z moderatorką debat, p. Małgorzatą Michaluk, e-mail: malgosia@centerko.org, tel.: 793 044 711.

Debaty realizowane są w ramach Partnerstwa dla Wolontariatu Programu Korpus Solidarności i dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *