Wolontariusz jako animator kultury

Wolontariusz jako animator kultury

7 września 2018 roku, 16-tu wspaniałych wolontariuszy z Grupy Wolontarystycznej „Agrafka” (Pabianice) i „Centerko” (Łódź) rozpoczęło niesamowitą przygodę z projektem „Wolontariusz jak animator kultury”.
W ramach projektu braliśmy udział w wykładzie, prowadzonym przez p. Paulinę Długosz, dotyczącym dziedzictwa kulturowego z Naszej okolicy. Wykład odbył się w Muzeum Miasta Łodzi. Następnie ruszyliśmy z warsztatami. Przez 5 weekendów spędzaliśmy intensywne 6 godzin, podczas których poznawaliśmy różne aspekty pracy animatora. Kształciliśmy się muzycznie z Justyną Stopnicką, aktorsko z Maszą Bogucką i tanecznie z Sewerynem Obałką. Nasi instruktorzy już od pierwszych zajęć okazali się profesjonalistami w swoich dziedzinach. Dawali Nam ogromną wiedzę i zarażali Nas swoimi pasjami. Prowadzili bardzo ciekawe warsztaty, na których my mogliśmy śmiało rozkwitać pod ich okiem. Widać było, że praca z Nami sprawia im dużo radości. Pod koniec projektu mieliśmy dwa warsztaty z Magdaleną Korczyk-Waszak i Agnieszką Jaksą, na których uczyliśmy się pisać projekty i odkrywaliśmy swój potencjał.
Ostatnim elementem było stworzenie i zrealizowanie dwóch projektów, na podstawie zdobytej przez Nas wiedzy. Pierwszy projekt, pod tytułem „Lokomotywa” zrealizowaliśmy w Łodzi. Projekt miał na celu przybliżenie dzieciom ze „Świetlicy małych dzieci” w Łodzi postaci Juliana Tuwima. Podczas realizacji projektu czytaliśmy dzieciom wiersz „Lokomotywa”, podczas którego wspólnie z Nimi przedstawialiśmy scenki z wiersza. Znaleźliśmy również czas na taniec i wspólną zabawę. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone.
Drugi projekt, pod tytułem „Ulicami Pabianic” przeprowadziliśmy dla młodzieży z grupy GRAMP działającej w Ośrodku Wsparcia Dziennego „Junior” w Pabianicach. Podczas projektu przeprowadziliśmy grę miejską dotyczącą historii i legend miasta Pabianic. Poszerzyliśmy również wiedzę uczestników w tym zakresie. Przy każdym punkcie dowiadywali się czegoś nowego o mieście i rozwiązywali szereg zadań, przygotowanych wcześniej. Młodzieży bardzo podobała się gra i dobrze się przy niej bawili.

Magdalena Kik i Małgorzata Sikora

 

Projekt „Wolontariusz jako animator kultury” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018 i realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w ramach konkursu „Koalicje Kultury” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Grupa Wolontarystyczna „Agrafka” i Luk Art Media Łukasz Zimnoch-Bednarek. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *