Ścieżka Motywacyjnego Laboratorium II „Akademia Ozolatarnii”

Ścieżka Motywacyjnego Laboratorium II „Akademia Ozolatarnii”

II cykl Motywacyjnego Laboratorium ”Akademia Ozolatarni” zrealizowany został w terminie 18.09 – 20.11.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prócz warsztatów tematycznych, uczestnicy wzięli udział w szkoleniu z zakresu wolontariatu oraz spotkaniach informacyjnych. Finałem działań w Ozorkowie była wizyta studyjna, która miała zachęcić ich do samodzielnego wolontariatu.

Wizyta miała miejsce 13 listopada. Odwiedzilismy Dom Pomocy Społecznej w Ozorkowie. Było nas 13 osób – 9 uczestniczek warsztatów, 3 wolontariuszki i ja w roli opiekuna grupy. W programie były rozmowy z kierownictwem placówki, instruktorkami terapii zajęciowej oraz pensjonariuszami, zwiedzanie placówki i wspólne warsztaty twórcze. Pod okiem terapeutek powstawały papierowe mini kwiatki do zdobienia styropianowych bombek i lampiony ze słoików, patyków i szyszek. Wszyscy poczęstowani zostali specjalnie zamówionymi na te okazję w lokalnej piekarni słodkimi, mięciutkimi ciasteczkami o wdzięcznej nazwie „baletki domowe”. Wszystkim uczestniczkom bardzo podobały się dekoracje na korytarzach, w jadalniach i pokojach. Byłyśmy pod wrażeniem oglądając dekoracje i prace wykonywane w pracowni terapeutycznej.

Podsumowanie działań odbyło się 29 listopada w zabytkowych wnętrzach po fabrykanckich Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jestem bardzo zadowolona z II cyklu warsztatów. W pierwszym prawie wszystkie osoby były znajome, zaś w II pojawiły się nowe osoby, których wcześniej nie znałam. Uczestniczki chętnie zaangażowały się w wolontariat i zainteresowały działaniami, i to nie tylko w Ozorkowie. Atmosfera podczas warsztatów była prawie rodzinna. Panie przynosiły zioła i owoce ze swoich ogródków, razem przygotowywały poczęstunek.
Wreszcie udaje się łączyć różne działania, których głównym celem jest aktywizacja seniorów, ale też pojawia się myślenie o osobach, które potrzebują wsparcia, bo ze względu na stan zdrowia są mniej samodzielne. Po raz pierwszy na Gali wolontariatu nie byłam sama, towarzyszyły mi wolontariuszka i uczestniczki AWS III. Ponadto otrzymałam sygnały od wolontariuszek, iż były bardzo zadowolone ze spotkania szkoleniowego z Magdą.

Do zobaczenia za rok!

Teresa Kuchta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *