Jak dbać o siebie, gdy wszystko wokół pędzi? Jak nie zgubić kontaktu ze sobą w świecie nadmiaru, przebodźcowania i nieustannej dostępności? Czy możliwy jest spokój w czasach niepokoju?
Podczas kolejnego w „Niebostanie” spotkania porozmawiamy o dobrostanie psychicznym – w codziennym życiu, w ciele, w głowie i w relacjach. Przyjrzymy się temu, jak zmęczenie, FOMO, lęk i przebodźcowanie wpływają na nasze funkcjonowanie. Będzie to przestrzeń na refleksję, wymianę doświadczeń i wspólne szukanie odpowiedzi na pytanie, jak troszczyć się o siebie w autentyczny, niedoskonały i realny sposób.
Naszymi gościniami będą prelegentki z Ogólnopolskiego Centrum Profilaktyki i Terapii:
- Anna Gierczak – psycholożka, diagnostka, terapeutka EMDR i mediatorka sądowa. W swojej pracy wspiera głównie osoby dorosłe przechodzące przez kryzysy natury psychicznej. Zajmuje się terapią EMDR, diagnozą psychologiczną, psychoedukacją oraz wsparciem psychologicznym. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Łódzkim, Roczny Kurs Interwencji Kryzysowej oraz podstawowe szkolenie EMDR rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Terapii EMDR. Jej podejście do pracy terapeutycznej wzbogacają, również własne doświadczenia jako pacjentki, co pozwala jej jeszcze lepiej rozumieć osoby szukające pomocy. Pracowała w wielu instytucjach wspierających zdrowie psychiczne – m. in. w Poradni Zdrowia Psychicznego „POMOST”, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Łodzi, a obecnie współpracuje z Centrum Medycznym MKK Trimed i Ogólnopolskim Centrum Profilaktyki i Terapii w Łodzi. Jej sposób pracy cechuje spokój, uważność i autentyczność.
- Dominika Kotarska-Filipiak – psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie w trakcie studiów podyplomowych z arteterapii. Ukończyła szkolenie podstawowe z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Specjalizuje się w diagnozie ADHD oraz zaburzeń osobowości, a także w pracy z osobami neuroróżnorodnymi – szczególnie z kobietami z ADHD i w spektrum autyzmu. Jej zainteresowania zawodowe skupiają się na wspieraniu zdrowia psychicznego w oparciu o zasoby, mocne strony i indywidualne potrzeby. Podczas spotkania opowie również o wyzwaniach związanych z dobrostanem osób neuroróżnorodnych – takich jak nadwrażliwość sensoryczna, nadmierna stymulacja (np. muzyka w sklepach, światła w galeriach handlowych), FOMO, czy wpływ lękotwórczych treści w sieci. Dominika prowadzi także popularny profil edukacyjny na Instagramie: @dobro.poczucie, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu ADHD, spektrum autyzmu i codziennego dobrostanu.
Spotkanie poprowadzą: Natalia Malinowska i Damian Szymański ze Stowarzyszenia „Pomost”.
Zapraszamy do kubokawiarni „Niebostan” (ul. Piotrkowska 17) 29. lipca o godz. 17.30 osoby, które chcą na chwilę się zatrzymać, poszukać inspiracji i zatroszczyć się o siebie – tak po prostu, bez presji.
Wydarzenie na FB tutaj
Koordynator wydarzenia: Damian Szymański (damian@centerko.org)
Zadanie publiczne pn. „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO” współfinansowane jest z dotacji NIW-CRSO w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego.