X Urodziny Centerka – zapowiedź

X Urodziny Centerka – zapowiedź

Początek roku jest dla nas zawsze etapem podsumowania tego, co wspólnie zrealizowaliśmy w ubiegłym roku, ale również wytyczaniem nowych ścieżek, pomysłów i planów. Mamy poczucie, że z roku na rok jesteśmy dojrzalsi, bogatsi o kolejne doświadczenia i ugruntowani w naszej misji.

W tym roku Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” obchodzi już 10-tą rocznicę swojego istnienia. Dokładnie pamiętam, jak w 2007 roku z grupą młodzieży uczęszczającej do Stowarzyszenia „Pomost” wpadliśmy na pomysł stworzenia przyjaznej przestrzeni do działania. Chodziło o to, żeby nie tylko brać, ale również dawać. I tak w 2008 roku powstał Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko”.

Oficjalne otwarcie połączone zostało z 8-leciem działalności Stowarzyszenia „Pomost”. Przygotowaliśmy prezentacje i wystawy artystyczne oraz zaprosiliśmy zaprzyjaźnione placówki. Dlaczego tak? Od 2005 roku pracowałem z młodzieżą chorującą psychicznie arteterapią i to właśnie sztuka stała się dla nas wyśmienitym środkiem komunikacji i kontaktu z innymi. Dzięki sztuce ludzie otworzyli się na siebie i potrzeby innych, a wolontariat był następnym krokiem …

Odtąd każde nasze spotkania urodzinowe organizowaliśmy pod nazwą „Spotkanie ze Sztuką”. Chodziło o to, żeby w kameralnym gronie pobyć ze sobą, powspominać minione akcje i złapać porcji energii do kolejnych działań. Imprezę realizowaliśmy własnym sumptem, dzięki ogromnemu wkładowi wolontariuszy i wsparciu Partnerów Społecznych.

Do tej pory udało nam się przygotować 9 edycji Wydarzenia, w którym wzięło udział ok. 550 wolontariuszy i sympatyków „Centerka”. Co roku Urodziny Centerka obejmowane są patronatem honorowym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewodę Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Wspiera nas również Komisja Europejska, dzięki czemu impreza jest włączana w aktualny temat obchodów Europejskiego Roku oraz media lokalne: TVP Łódź, Radio Parada, MM Łódź, portal Miasto Dzieci, Trzymsie, Europe.eu, Studentnews i Zielonym Na Prawo. Do tej pory ogromnie jestem również wdzięczny za wieloletnią współpracę i pomoc ze strony Centrum Klucz, Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, Kina Bodo, Kręgielni Grakula, Fundacji Kocia Mama, Łódzkich Przewozów Regionalnych, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań”, Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, Fundacji Równe Szanse, Stowarzyszenia IRP, Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i firmy Ulotki.net.
Warto dodać, że każde „Spotkanie ze Sztuką” stanowiło inne wydarzenie, były już m. in.: prezentacje sceniczne i multimedialne, wystawy rękodzieła i fotografii, warsztaty artystyczne, happeningi, flashmoby, karaoke, quizy i konkursy tematyczne, zabawy taneczne, przeglądy filmowe. Byli również wyśmienici goście, którzy swoim programem uatrakcyjniali naszą inicjatywę, m.in.: Irek „Messalina” Wójcicki, Magdalena Kempko, Przemysław Wieczorek, artyści Studia Integracji i Koła Kamena, Eugeniusz „Santi” Salomon, Project Salsa, młodzież z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3, Szkoły Mocnego Brzmienia „Rock Star Music” i Szkoły Podstawowej nr 175 oraz podopieczni z łódzkich ośrodków pomocy społecznej. Było tego mnóstwo! Bo wiele powinno być okazji do rozmowy ….

W tym roku obchodzimy 10 Urodziny, dlatego chcielibyśmy, aby nasz wieczór był niezapomniany i wyjątkowy! Tematem przewodnim będzie „Gorączka złota”, czyli wszystko co się świeci i błyszczy pojawi się w naszych przebraniach i dekoracjach. Tym razem nawiążemy do klimatów z lat 70-tych i będziemy integrować się przy muzyce z ery disco. Nie zabraknie loterii, zbiórek charytatywnych i „złotej góry grosza”, które stanowić będą formę biletu wstępu. Impreza zaplanowana jest na 07.04.2018 r. we współpracy z naszymi Przyjaciółmi ze szkoły tańca Family Dance.
Ale nie zrealizujemy i nie dopniemy tego pomysłu bez Waszego wsparcia – każda, nawet najdrobniejsza pomoc jest dla nas bardzo cenna i ważna, ponieważ ubogaca nasze Wydarzenie oraz daje nam poczucie, że wspólnie budujemy naszą wolontarystyczną wspólnotę.

A w zeszłym roku wykorzystaliśmy Państwa wsparcie w taki sposób

Nasze potrzeby są następujące:

  • wsparcie finansowe (koszt organizacji imprezy to ok. 5000 zł);
  • organizacja poczęstunku i tortu urodzinowego;
  • objęcie patronatem imprezy;
  • wsparcie rzeczowe w postaci gadżetów i upominków dla wolontariuszy najbardziej zaangażowanych w pomoc organizacyjną;
  • zakup materiałów biurowych do przygotowania programów, ulotek, podziękowań (papier ksero i dyplomowy, tusz, antyramy, długopisy, flamastry, teczki);
  • konferansjer / gospodarz imprezy;
  • zaprojektowanie i druk plakatu promocyjnego;
  • pomoc wolontarystyczna (witanie gości i kierowanie ruchem).

Każdy wspierający staje się naszym Partnerem Społecznym, który ma zagwarantowane miejsce honorowe podczas imprezy. Ponadto, logotypy Partnerów z informacją o wsparciu zamieścimy w materiałach promocyjnych i prasowych oraz prezentacji urodzinowej. Propozycje wsparcia można przesyłać mailowo (kontakt@centerko.org) do dn. 28.02.2018 r. lub telefonicznie w godzinach moich dyżurów w biurze (poniedziałki – piątki, godz. 09 – 12.00).

Można nas również wesprzeć anonimowo za pośrednictwem zbiorek crowdfundingowych na portalach:

 

Mariusz Kołodziejski

1 thought on “X Urodziny Centerka – zapowiedź

  1. Pingback:zebranie wolontariuszy – Centerko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *